Zabawy dla dzieci na urodziny – 21 pomysłów na gry i zabawy urodzinowe

Organizacja ciekawej imprezy urodzinowej dla dzieci zapewne spędza sen z powiek nie jednemu rodzicowi. Nie dość, że trzeba opracować specjalne menu, to jeszcze dbać o atmosferę… Co możemy na to poradzić? Bardzo dużo. Przygotowaliśmy dla was sprawdzone pomysły, które sprawią, że przyjęcie zostanie zapamiętane na długo. Na pewno wybierzecie coś dla siebie.

Zabawy dla dzieci na urodziny wcale nie oznaczają robienia wielkich zakupów. Czasem wystarczy to, co macie pod ręką, a maluchy i tak będą miały z tego moc radości. Na pewno taka forma rozrywki wyjdzie taniej od zatrudniania profesjonalnego animatora.

zabawy dla dzieci na urodziny - garnki i bębenki

#1 Garnki i bębenki, czyli najlepszy zestaw perkusyjny dla najmłodszych

To dosyć głośna zabawa na urodziny, ale za to wyzwala moc kreatywności. Poza tym, dzieci kochają hałasować, dlaczego więc choć raz im na to nie pozwolić? Wystarczą garnki i pokrywki, a także grzechotki, przygotowane na przykład z kaszt jaglanej lub ryżu (wystarczy zwyczajna puszka). Łyżki możesz wcześniej owinąć materiałem, by uderzenia były znośne.

#2 Osobiste życzenia od Roberta Lewandowskiego

Czy istnieją rzeczy niemożliwe? Jak widać, nie. Personalizowane życzenia od idola czekają na platformie Funwisher.com. Przygotuj zdjęcie chłopca i zamów film, który otrzymasz zaledwie w godzinę na skrzynkę mailową. Robert Lewandowski złoży życzenia, pochwali się umiejętnościami piłkarskimi i przygotuje tort! Możesz sobie wyobrazić minę obdarowanego, gdy jeden z najlepszych piłkarzy na świecie wymieni jego imię. Film możesz wyświetlić na dowolnym urządzeniu lub zamieścić w mediach społecznościowych.

Zobacz przykładowy film z życzeniami na urodziny od Roberta .Ty też możesz taki stworzyć:

zabawy dla dzieci na urodziny - urodzinowy pociąg

#3 Urodzinowe zabawy dla dzieci – pociąg

Każde dziecko rysuje na kartce papieru wagonik pociągu – powinien być kolorowy i pełen różnych elementów. Solenizant lub solenizantka musi narysować lokomotywę. Rysunki trzeba przytwierdzić do ściany. Ta prosta zabawa może zająć nawet dwie godziny!

zabawy dla dzieci na urodziny - kalambury

#4 Najlepsza zabawa świata – kalambury

Do wyboru wersja rysowana lub pokazywana. Hasła powinny być bardzo proste, najlepiej, aby były to jakieś tytuły znanych bajek. Maluchy muszą podzielić się na dwie drużyny i wzajemnie dopingować. Nie zapomnij o nagrodach.

zabawy urodzinowe dla dzieci - malowanie portretów

#5 Zabawy urodzinowe dla dzieci – malowanie portretów

Potrzebny będzie bardzo duży arkusz papieru, który bez trudu dostaniecie za grosze w każdym sklepie papierniczym. Solenizant lub solenizantka kładzie się na ziemi, a pozostali uczestnicy muszą obrysować go kredkami, aby powstał kontur. I tu zaczyna się prawdziwe pole do popisu, bo zadaniem grupy będzie uzupełnienie środka. Przydadzą się pisaki, kredki i farbki.

zabawy urodzinowe dla dzieci - nakarm mnie

#6 Nakarm mnie

Dobieramy dzieciaki w dwuosobowe drużyny. Każdy uczestnik ma zawiązane oczy. Dodatkowo, warto zawiązać dzieciom „śliniaczki“, bo zabawa polega na wzajemnym karmieniu się – na przykład ciastem lub sałatką. Trzeba trafić do ust osoby z pary. Kibice mogą podpowiadać, gdzie trafiać!

#7 Pora na seans

Kiedy maluchy już się wyszaleją, przyjdzie moment na wyciszenie się. I tu następuje idealny moment na wielką, urodzinową niespodziankę, czyli personalizowany film od Pszczółki Mai lub Baranka Shaun. Zamów film wcześniej za pośrednictwem Funwisher.com i wyświetl go na telewizorze lub rzutniku. Możesz wyobrazić sobie miny dzieci, gdy Pszczółka Maja pokaże zdjęcie solenizanta i wypowie jego imię! Po seansie możesz przygotować inny odcinek ulubionej bajki i rozdać popcorn lub przekąski.

 

zabawy urodzinowe dla dzieci - farma

#8 Urodzinowe zabawy dla dzieci – farma

Przygotuj karteczki, na których dzieci narysują zwierzęta, żyjące na farmie, na przykład konia, krowę, kozę, kurę, świnkę czy psa. Każdy maluch otrzymuje jedną karteczkę, a jego zadaniem będzie wydawać odgłosy danego zwierzaka. Możecie to wcześniej przećwiczyć. Twoim zadaniem, jako gospodarza, będzie czytanie tekstu (bajka, rymowanka, piosenka), gdzie padają nazwy zwierząt. W tym czasie dziecko musi wydać z siebie odgłos. Najzabawniej jest, gdy jednocześnie pada kilka nazw i dzieci wydają odgłosy jednocześnie.8

zabawy urodzinowe dla dzieci - rozpoznawanie smaków

#9 Rozpoznawanie smaków

Przygotuj tacę z owocami, pokrojonymi na niewielkie kawałki. Postaraj się, aby znalazły się tam również mniej znane przysmaki, takie jak pitachaja, czy pomelo. Tacę przykryj ściereczką, by uczestnicy nie wiedzieli, co ich czeka. Każdy, kto będzie chciał się bawić, musi rozpoznać smak owocu, kosztując go z zawiązanymi oczami. Pamiętaj, by przeprowadzając tego typu zabawy dla dzieci na urodziny, dowiedzieć się, czy ktoś nie ma na coś alergii pokarmowej.

zabawy urodzinowe dla dzieci - zabawa z masą solną

#10 Zabawy z masą solną

Stara, dobra, tania masa solna. Możesz przygotować ją wcześniej, wydzielając tyle porcji, ilu będzie uczestników imprezy. Każdy może wykonaź medalion, na przykład z kształtem własnej dłoni. Gotowe prace warto upiec, a gdy wystygną – pomalować.

urodzinowe zabawy dla dzieci - rysowanie portretu

#11 Czy rozpoznajesz moją mamę?

Małe dzieci uwielbiają rysować, dlatego rozdaj im pakiet kredek i kartek. Zadaniem będzie narysowanie portretu mamy (lub innej postaci, na przykład pani z przedszkola, taty, babci). Wszystkie pracy powieś na ścianie lub drzwiach i poproś maluchy, by zgadywały, kogo przedstawiają portrety. Osoba, która zgadnie, otrzymuje nagrodę.

urodzinowe zabawy dla dzieci - taniec z balonami

#12 Taniec z balonami

Zapewne znasz tę zabawę z dzieciństwa. Dzieci, dobrane w pary, muszą utrzymać nadmuchany balon pomiędzy sobą, bez użycia rąk. Utrudnieniem stanie się konieczność tańczenia do ulubionej piosenki. Wygrywa para, która wytrzyma najdłużej!

atrakcje na urodziny dziecka w domu - głuchy telefon

#13 Głuchy telefon

Gra stara, jak świat, ale zawsze się sprawdza. Przygotuj pakiet ciekawych haseł i poproś dzieci, aby usiadły w kółeczku. Szepnij solenizantowi na ucho pierwsze hasło, by przekazał je dalej, w taki sam sposób. Wiadomość zostanie na pewno mocno przekształcona, więc gdy ostatnia osoba powie, co usłyszała, czeka was masa śmiechu.

atrakcje na urodziny dziecka w domu - karaoke

#14 Karaoke

Do zorganizowania karaoke nie potrzeba wiele: wystarczy laptop z dostępem do YouTube i głośnik. Za mikrofon może posłużyć dezodorant lub podłużne warzywo. Ta zabawa będzie najlepsza dla maluchów, które potrafią już czytać, by z łatwością mogły śpiewać, nie znając tekstów na pamięć. Wybierz piosenki, które wszyscy znają i lubią.

zabawy urodzinowe dla dzieci w domu - sesja zdjęciowa

#15 Sesja zdjęciowa

Kto powiedział, że zabawa na urodziny nie może być super nowoczesna? Przygotowanie do profesjonalnej sesji zdjęciowej może być znakomitym wstępem. Poproś dzieci, aby przyniosły ze sobą jakieś elementy przebrania: czapki, opaski, śmieszne okulary lub ulubione zabawki. Stylizacja do sesji na pewno ma znaczenie. Zdjęcia możecie robić aparatem lub telefonem, korzystając z funkcji samowyzwalacza. Świetną opcją będzie statyw – wówczas całość będzie jeszcze bardziej profesjonalna. Każde dziecko po kolei powinno wcielić się w rolę fotografa, a efekty sesji możecie wspólnie zobaczyć na telewizorze lub laptopie.

zabawy urodzinowe dla dzieci w domu - poszukiwacze skarbów

#16 Poszukiwacze skarbów

Cała zabawa może przybrać postać imprezy tematycznej, z motywem piratów, poszukujących skarbów na zaginionej wyspie. Ukryj w domu skarb, a następnie przygotuj na karteczkach wskazówki, gdzie może być schowany, najlepiej w formie zagadek. Dzieci mogą działać wspólnie, albo w drużynach. Skarb powinien być czymś, co będzie można zjeść – na przykład skrzynia pełna lizaków. Każde dziecko otrzymuje jeden.

zabawy urodzinowe dla dzieci w domu - łowienie jabłek

#17 Łowienie jabłek

Klasyczna, znana na całym świecie zabawa. Do dużej miski nalej wodę i zanurz w niej jabłka. Zadaniem dzieci jest wyłowić je za pomocą ust. Maluchy powinny wzajemnie się dopingować, a zwycięzca może oczywiście zjeść jabłko.

zabawa na urodziny - zabawa w chowanego

#18 Zabawa w chowanego

Ukochana zabawa, która nigdy się nie nudzi. Warto wypróbować ją w ogrodzie, gdzie będzie duże pole do popisu. Pamiętaj, by dać jakieś ograniczenie czasowe, dzieci nie powinny zbyt długo szukać.

zabawa na urodziny - malowanie twarzy

#19 Malowanie twarzy

Jeżeli chcesz przeznaczyć jakiś budżet na zabawy urodzinowe dla dzieci w domu, postaw na farby do twarzy i pędzelki. Najpierw niech każde dziecko wykona na kartce projekt tego, co chciałoby namalować na swojej twarzy. Później dobierz maluchy w pary i poproś, by pomalowały się nawzajem. To absorbująca i kreatywna zabawa, która przyniesie mnóstwo radości.

zabawa na urodziny - pamiątkowa księga

#20 Pamiątkowa księga

Przygotuj pamiątkową księgę, w której każdy uczestnik kinderbalu będzie mógł coś narysować dla solenizanta, napisać życzenia lub po prostu pozostawić po sobie ślad.

zabawa na urodziny - kto doniesie jajko

#21 Kto doniesie jajko?

Uwaga, to zabawa idealna do ogrodu, bo w domu może się skończyć wielkim bałaganem! Ustaw mały tor przeszkód, na przykład obręcze, po których należy skakać, schodki z poduszek itp. Reprezentacji dwóch drużyn muszą ścigać się z jajkiem, położonym na małej łyżeczce. Oczywiście jajko powinno dotrzeć do mety w całości!

Atrakcje na urodziny dla dziecka w domu – o czym warto pamiętać?

Organizując kinderbal w domu, musisz się odpowiednio przygotować.

  • Postaraj się wypróżnić pomieszczenie: usuń bibeloty, przestaw meble, by zyskać jak najwięcej przestrzeni. Zadbaj o kolorowe dekoracje: balony, papierowe talerzyki i kubeczki z nadrukami.

  • Dostosuj zabawy do wieku dzieci. Nie wymagaj od nich zbyt wiele, kładź nacisk na dobrą zabawę.

  • Pamiętaj, że coś może się pobrudzić, więc usuń dywan, przykryj czymś sofę i miej pod ręką odkurzacz.

  • Przygotuj małe nagrody, bardzo motywują maluchy i dają ogrom radości.

  • Upewnij się, czy dzieci nie mają jakichś alergii pokarmowych.

  • Staraj się, aby jedna zabawa nie trwała zbyt długo.

  • Jeżeli organizujesz gry i zabawy związane z jedzeniem, nie przesadzają z ilością słodyczy. Wybieraj raczej słodkie owoce i warzywa, nadmiar cukru nie jest dobrym pomysłem.

  • Zadbaj, by wszystkie dzieci brały udział w zabawie, nikogo nie pomijaj. Solenizant powinien być w centrum uwagi, ale wszyscy pozostali też muszą czuć się zadbani.

  • Dawaj dzieciom odpocząć pomiędzy jedną, a drugą zabawą. Uważaj, aby spocone maluchy nie wybiegły na zewnątrz, bo o przeziębienie nietrudno.

Jakie zabawy na urodziny? Teraz już wiesz! Trzymamy kciuki za udane przyjęcie, na które każde dziecko czeka przez cały rok. Niech to będą niezapomniane chwile.